قانون | فروشگاه روغن های زیبایی ارگانیک

ورود / ثبت نام
ورود
ثبت نام

بخش ناحیه کاربری

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0
ورود / ثبت نام
ورود
ثبت نام
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0

همه چیز در مورد روغن سیاهدانه!

همه چیز در مورد روغن سیاهدانه!

محتوای جدول

 • این بذر پر مصرف را میتوان در همه جا یافت: از داخل ظروف ادویه و چاشنی تا عطاری و بعضی نانوایی ها!

  خواص این دانه و روغنش آنقدر زیاد است که اگر بخواهیم به طور کامل و مفصل به آن بپردازیم، مثنوی هفتاد من می شود؛ با اینحال تلاش کرده ایم تمام نکات مفید و علمی را در مطلب پیش رو ذکر کنیم:

  سیاهدانه؛ دارویی نسبتا ارزان و پر ارزش!

  در گذشته این دانه را اطراف مزارع می کاشتند تا گوسفندان به محصول کشت شده حمله نکنند.

  این دانه های سیاه رنگ، سه گوش و معطر مزه ای تلخ و ادویه مانند دارد. این دانه دارای اثرات بسیار از جمله قاعده‌آوری، ضد کرم، ضد باکتری ، مسهل و زیاد کننده شیر مادران است. ترکیب روغن سیاهدانه با عسل نیز دارویی اعجاب آور بوده که از گذشته مورد توجه حکما و طبیبان قرار داشته است.

  روغن سیاهدانه و کشت آن

  روغن سیاهدانه چگونه تهیه می شود؟

  دانه ی سیاهدانه بین ۳۰ تا ۴۰ درصد روغن دارد. این روغن به روش روغنگیری پرس سرد و بدون هیچگونه افزودنی از دانه های سیاه دانه تهیه می شود‌. هرچند بعضی از تولید کننده ها این روغن را با روش پایه (که روش آن در مطالب قبلی سایت توضیح داده شده) نیز تهیه می کنند. روغن سیاهدانه تهیه شده به روش پایه ارزانتر است و خواص کمتری نسبت به روغن تهیه شده از روش پرس سرد دارد.

  طبع این روغن چیست؟

  اکثر حکما طبع روغن را گرم مشخص کرده اند؛ هرچند عده ای طبع خود دانه سیاهدانه را نه گرم و نه سرد می دان

  سیاهدانه هندی یا ایرانی؛ کدام بهتر است؟

  معمولا سیاهدانه مصرفی در روغنگیری دو نوع است: هندی و ایرانی

  در نواحی مختلف ایران کشت می شود که روغن استخراج شده از آن نسبت به سیاهدانه های واردشده از هندوستان، دارای عطر ، مواد موثره و خواص دارویی بیشتری است. ولی به دلیل تفاوت درصد روغن دهی و تفاوت قیمت این دو مدل ، معمولا روغنگیری از نوع هندی ارزانتر بوده و قیمت تمام شده کمتر و صرفه ی بیشتری در صنایع روغنگیری دارد.

  دانه روغن سیاهدانه

  انواع روش استفاده

  استفاده از این روغن با توجه به خواصی که از آن انتظار داریم، به چهار روش امکان پذیر است:

  _ مالیدن روی پوست

  _مالیدن روی ریشه مو

  _ استفاده خوراکی

  _ چکاندن در بینی

  خواص روغن با مالیدن روی پوست

  _ افزایش میل جنسی و مشکلات نعوظ

  _ بهبود کمردرد (سیاتیک و دیسک کمر)

  _ ترمیم زخم و بهبود عفونت

  _ تسکین کوفتگی ها و گرفتگی عضلات

  _ بهبود شکستگی ها و در رفتگی ها

  _ بهبود پادرد و گردن درد

  _ بهبود رماتیسم ، آرتروز و درد مفاصل

  _ بهبود گلودرد و تنگی تنفس

  _ بهبود پف زیرچشم

  _ کمک به درمان لک و پیس صورت

  _ بهبود خال و زگیل

  خواص آن با مالیدن روی ریشه مو

  _ بهبود سفیدی مو

  _ درمان ریزش مو و کمک به پرپشتی آن

  _ بهبود رشد ابرو و مژه

  _ پرپشتی ریش و سبیل

  روغن سیاهدانه و پرپشتی مو ریش و سبیل

  خواص خوراکی این روغن

  _ بهبود مشکلات پروستات

  _ بهبود سوزش ادرار

  _ افزایش میل جنسی

  _ کمک به دفع سنگ کلیه

  _ کمک به درمان سیروز و کبد چرب

  _ خارج کردن جنین

  خواص این روغن با چکاندن در بینی

  _ بهبود ترشحات حلق و بینی (نزله و زکام)

  _ درمان سینوزیت

  _ بهبود حافظه

  _ کاهش خواب

  _ افزایش حس بویایی

  _ بهبود فلج عصب صورت

  این روغن و افزایش میل جنسی و مشکلات نعوظ

  استفاده از روغن سیاهدانه از دیرباز برای بهبود اختلالات جنسی کاربرد داشته است؛ ماساژ کمر و آلت تناسلی با این روغن به بهبود اختلالات نعوظ در مردان کمک کرده و باعث افزایش میل جنسی می شود.

  در بانوان نیز ماساژ بدن با این روغن پیش از رابطه می تواند میل جنسی را تا حد زیادی افزایش داده و میزان تحریک پذیری آن ها را بالا ببرد .

  برای بهبود میل جنسی آقایان ده قطره از روغن را ترجیحا با پنج قطره روغن دارچین مخلوط کرده و به مدت چهل شب به آرامی قسمت انتهایی کمر، آلت تناسلی و زیر آن را با این ترکیب ماساژ دهید.

   


  روغن سیاهدانه و بهبود کمر درد ، پا درد و گردن درد  اغراق نیست اگر بگوییم روغن سیاهدانه حل المسائل دردهاست! سیاتیک و مشکلات دیسک کمر از شایع ترین علل کمردردها می باشند. افراد دچار سیاتیک (که در طب سنتی به آن عِرق النسا نیز گفته می شود) علاوه بر درد در ناحیه کمر ممکن است از کشیده شدن درد در پا نیز شکایت کنند. بادکش و ماساژ فشاری با آن در بهبود این نوع دردها اثری فوق العاده دارد. برای این منظور ناحیه درد را با مقدار کافی روغن سیاهدانه به خوبی ماساژ دهید تا گرم شود. سپس آن را با پارچه ای نخی یا پشمی بسته و از بیمار بخواهید حتی المقدور تا دو ساعت حرکت نداشته باشد. برای بهبود گردن درد از بیمار بخواید بر روی سطحی صاف به صورت دمر دراز بکشد و سپس گردن و ماهیچه های شانه و کتف را با مقدار کافی از روغن به صورت فشاری ماساژ دهید تا جذب شود.

  روغن سیاهدانه و بدن درد

  بهبود گرفتگی عضلات و درد مفاصل

  ماساژ با این روغن برای بهبود کوفتگی ها، درد و رطوبت مفاصل و دردهای عضلانی بسیار موثر است. این روغن با طبع گرم خود باعث تسکین درد در بیماری های رماتیسم و آرتروز نیز می شود. خاصیت دیگر این روغن ضداسپاسم و گرفتگی عضلات است.

   

  در درمان دردهای عضلانی، روزانه دو الی سه نوبت موضع را با چند قطره از روغن به آرامی ماساژ دهید تا جذب شود. گرم نگه داشتن موضع با بستن پارچه های پشمی یا نخی نیز تاثیر روغن  را دوچندان می کند.

   

  بهبود گلودرد و تنگی تنفس

  با شروع فصل سرما، گلودردها و سرماخوردگی ها شیوع پیدا کرده و اگر فرد مبتلا زمینه ی این بیماری ها را نیز داشته باشد بسیار اذیت خواهد شد. چرب کردن گلو و سینه با این روغن در کنار مصرف معجون سیاهدانه و عسل (دوسین) که روش ساخت آن در ادامه گفته شده، در بهبود گلو درد و تنگی نفس بسیار موثر است. برای این منظور، محل پایین چانه و زیر گلو را به ده قطره از روغن آغشته کرده و به آرامی با کمک دو انگشت شست و اشاره ماساژ دهید.

   

  ترمیم زخم و بهبود عفونت ها

  خواص اعجاب آور روغن سیاهدانه در بهبود جراحات از گذشته مورد توجه بوده است. برای بهبود زخم و عفونت ها پنج قطره روغن سیاهدانه را با یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط کرده و روی جراحت ضماد کنید. از این ترکیب می توانید برای بهبود سوختگی های سطحی نیز استفاده کنید.

   

   

  بهبود پف زیر چشم

  افراد چه در سنین جوانی باشند و چه در سنین بالا‌تر، با سیاهی و پف زیر چشمشان کنار نمی آیند! پف زیر چشم می تواند ناشی از مشکلات کلیوی و کبدی، مشکلات تیروئید ، عدم تعادل هورمونی و… باشد. حتی گریه زیاد و طولانی مدت نیز از عوامل این معضل است.

  به هرحال اولین قدم، برطرف کردن ریشه ای این مشکلات است. در گام بعدی می توانید از روغن سیاهدانه به عنوان یک درمان اورژانسی برای کاهش پف زیر چشم استفاده کنید. دو تا سه قطره روغن سیاهدانه را با کمک نوک انگشتان به آرامی زیر چشم ماساژ دهید تا جذب شود. مراقب باشید تا این روغن وارد چشمتان نشود.

  روغن سیاهدانه برای سفیدی مو

  طب سنتی، سفید شدن زودهنگام مو را از دو عامل می داند: سردی و خشکی (سودا) یا سردی و رطوبت (بلغم) سر و مغز!

  افرادی که دچار سفیدی زودرس مو به علت سردی و خشکی مزاج سر می شوند معمولا نشانه های دیگری همچون وسواس فکری ، فکر و خیال زیاد، خشمگینی، ریزبینی و خواب سبک را نیز تجربه می کنند.

  در مقابل کسانیکه دچار سفیدی زودرس مو به علت سردی و رطوبت مزاج سر می شوند معمولا نشانه هایی چون خواب زیاد، ضعف حافظه و خستگی همیشگی را تجربه می کنند.

  روغن سیاهدانه برای گروه دوم یعنی کسانیکه دچار سفیدی زودرس مو به علت غلبه مزاج سرد و تر (بلغم) هستند موثر است. این افراد باید به مدت چهل تا شصت روز، ریشه ی مو را به روغن سیاهدانه آغشته کرده و با نوک انگشتان به آرامی ماساژ دهند. در طول دوره مصرف نیز باید مصرف لبنیجات و سردیجات را محدود نمایند.

  روغن سیاهدانه برای پرپشتی ریش و سبیل

  ریش های تُنک و کم پشت از جمله شکایات همیشگی نوجوانان در سن بعد از بلوغ است . با این که کم پشتی ریش علامت بیماری نیست، ولی باعث می‌شود که احساس خوبی نداشته باشید.

  علت کم پشتی موی صورت، علاوه بر مشکلات ژنتیکی و کاهش هورمون تستوسترون، عدم رسیدگی مناسب به آن است.

  ماساژ روزانه پنج قطره روغن سیاهدانه در کنار پنج قطره روغن رزماری می تواند به بهبود رشد و پرپشتی ریش و سبیل و کمک به نرمی و حالت پذیری آن بسیار کمک کند. دوره مصرف روغن سیاهدانه برای بهبود رشد ریش و سبیل حدود چهل روز می باشد.

   روغن سیاهدانه ؛ درمان ریزش مو و کمک به پرپشتی آن

  اگر به دنبال درمان قطعی ریزش مو هستید ابتدا باید از عدم وجود بیماری هایی که باعث ریزش مو می شوند اطمینان حاصل کنید.

  روغن سیاهدانه برای ریزش موهای ناشی از کم خونی یا مشکلات هورمونی تاثیر چندانی ندارد. برای برطرف کردن این ریزش موها ابتدا باید علت آن یعنی کم خونی یا مشکلات هورمونی و غیره برطرف شده و سپس با استفاده از روغن سیاهدانه ریشه و پیاز مو را تقویت کرد.

  برای تقویت و درمان ریزش مو، پنج قطره از روغن سیاهدانه را ترجیحا با پنج قطره روغن براهمی یا بنفشه مخلوط کرده و به مدت پنج تا ده دقیقه روی سر به آرامی ماساژ دهید تا به خوبی جذب شود.

  بهتر است هفته‌ای دو بار پیش از حمام کف سر را با این روغن ماساژ دهید و سپس در حمام پوست سر را کاملاً بشویید. دوره مصرف روغن سیاهدانه برای درمان ریزش مو چهل تا شصت روز می باشد.

  روغن سیاهدانه و ریزش مو

  تقویت ابرو

  برای تقویت و پیشگیری از ریزش ابرو ، روزانه به مدت یک ماه سه قطره روغن سیاهدانه بدون نیاز به ماساژ روی ابرو مالیده شود.

   

  مشکلات پروستات و سوزش ادرار

  یکی از کاربردهای خوراکی روغن سیاهدانه بهبود مشکلات پروستات و سوزش ادرار است. همچنین این روغن به دفع سنگ های کلیوی و ادراری کمک می کند. برای این منظور می توانید از شربت شونیسل (که دستور ساخت آن در ادامه مطلب آمده) نیز استفاده نمایید. توجه داشته باشید که استفاده خوراکی از روغن سیاهدانه حتما باید تحت تجویز پزشک باشد.

  میزان مصرف خوراکی روغن سیاهدانه در سرد مزاجان تا هشت گرم در روز و در گرم مزاجان تا دو گرم است.

   

   

  شربت شونیسل چیست؟

  یکی از معجون های پرکاربرد طبی که در کتب طب سنتی نیز به آن اشاره شده و حکما برای بیماری های مختلف تجویز میکرده اند، معجون شونیسل نام دارد. این معجون از ترکیب چهار واحد از این روغن ، دو واحد عسل و یک واحد سرکه طبیعی ساخته می شود.

  برخی از خواص و کاربردهای شربت شونیسل:

  _درمان فشار خون و مشکلات پروستات

  _بهبود دیابت، کیست و فیبروم، سنگ صفرا

  _بهبود تکرر ادرار و عفونت مجاری ادراری

  _از بین برنده لکه های تیره روی پوست، درمان یبوست

  _بهبود انسداد عروق کرونری قلب و باز کننده عروق

  این معجون باید تحت نظر پزشک یا طبیب طب سنتی مصرف شود. میزان مصرف آن هر دوازده ساعت یک قاشق غذاخوری می باشد.

   

   

  روغن سیاهدانه و بهبود سینوزیت،ترشحات حلق و بینی(نزله و زکام)

  نِزله چیست؟ در طب سنتی اگر ترشحات به اصطلاح پشت حلقی باشد و به فضای دهان نرسد نزله نام دارد.

  زُکام چیست؟ گرفتگی بینی و خلط هایی که به فضای بینی و دهان می رسد زکام نام دارد.

  روغن سیاهدانه هم برای درمان نزله و هم زکام بسیار موثر است. همچنین این روغن درمانی فوق العاده برای سینوزیت های مزمن است. برای این منظور به مدت چهل شب، ابتدا خلط بینی را تخلیه کرده (بهتر است از داروی انفیه کمک بگیرید) و روی تختخواب به نحوی بخوابید که سر از لب تخت آویزان باشد (می توانید در حالت سجده نیز قرار بگیرید). سپس یک قطره از روغن سیاهدانه را در هر سوراخ بینی ریخته و پانزده دقیقه در همان حالت بمانید.

  نکته مهم: ریختن بیش از یک قطره روغن سیاهدانه داخل بینی می تواند موجب سوزش بسیار شدید شود.

   

  روغن سیاهدانه و بهبود حافظه

  چکاندن روغن سیاهدانه در بینی درمانی بسیار موثر برای ضعف حافظه و فراموشی است. دوره مصرف روغن سیاهدانه برای این منظور بیست روز است و نحوه مصرف آن مشابه با روش درمان نزله و زکام است.

  برای افزایش تاثیر روغن سیاهدانه در طول مصرف هر روز صبح به مدت نیم ساعت یک عدد کندر خوراکی بجوید.

   

  روغن سیاهدانه و کاهش خواب

  پرخوابی و خستگی مفرط (اگر از کم خونی نباشد) از مشکلاتی است که چکاندن روغن سیاهدانه در بینی درمان آن است. این روغن با طبع گرم و خشک خود مغز را گرم کرده و بویایی را نیز تقویت می کند. نحوه مصرف آن مشابه با روش درمان نزله و زکام است و طول درمان نیز بیست روز می باشد.

  روغن سیاهدانه و کاهش خواب

   

  تشخیص روغن سیاهدانه اصل از تقلبی

  برای تشخیص ویژگی های روغن سیاهدانه اصل دو راه در پیش داریم: آنالیز آزمایشگاهی و توجه به ویژگی های ظاهری!

  روش اول یعنی آنالیز آزمایشگاهی مطمئن ترین روش تشخیص اصالت تمام روغن هاست، ولی به علت پرهزینه بودن و نیاز به دستگاههای پیشرفته، چندان در دسترس همگان نیست.

  روش دوم نیز شامل توجه به ویژگی های ظاهری مانند رنگ و بو و غیره است.

  رنگ روغن سیاهدانه بین عنابی تا مشکی متغیر است. اگر روغن سیاهدانه کاملا صاف و فیلتر شده باشد رنگ آن عنابی یا قهوه ای رنگ است و اگر با لِرد و ته نشینی باشد مشکی می باشد (باید توجه داشته باشید که لرد و ته نشینی جذب پوستی ندارد و فقط اثر روانی روی مصرف کننده دارد. زیرا منافذ پوستی آنقدر کوچک هستند که ذرات لرد نمی تواند از آن رد شود).

  بوی روغن سیاهدانه نیز دقیقا مانند بوی خود دانه ی سیاهدانه است. این بوی گرم و ادویه مانند برای اکثر افراد قابل تشخیص است.غلظت روغن سیاهدانه اصل نیز مانند غلظت روغن زیتون یا کنجد است و مانند روغن کرچک خیلی غلیظ و غیر روان نیست.

  برخلاف بسیاری از روغن ها، استفاده از روغن سیاهدانه داخل بینی (که خواص و روش آن گفته شد) می تواند موجب سوزش شود.

   

  مضرات و عوارض روغن سیاهدانه

  استفاده موضعی از روغن سیاهدانه به علت طبع گرم آن ممکن است در بعضی افراد باعث ایجاد جوش های خفیف پوستی شود.

  افرادی که تصمیم به بارداری دارند نیز باید از مصرف خوراکی سیاه دانه و یا روغن اجتناب شود. همچنین در بانوان های باردار به علت جلوگیری از انقباضات رحمی و در نتیجه احتمال خطر سقط جنین، منع مصرف دارد.

   

   

   

  روغن سیاهدانه در طب سنتی و ادیان

  در کتب طب کهن ایران و جهان شاید کمتر روغنی را بتوان یافت که مانند سیاهدانه تمجید شده باشد.

  از سیاهدانه با نام شونیز یا حبه السودا نیز یاد شده و گفته شده خواص آن تا هفت سال باقی می ماند.

  در آموزه های اسلام نیز در مورد آن احادیث بسیاری ذکر شده؛ به طور مثال پیامبر اسلام سیاهدانه را شفای تمام بیماری ها به جز مرگ دانسته و آن را در زمره بهترین درمان ها آورده اند. ایشان سیاهدانه را مبارک دانسته و فرموده اند که بیماری نهفته را از بدن خارج می‌کند. امام رضا نیز از آن به عنوان یکی از چهل چیزی که خداوند در آن برکت قرار داده نام برده اند. مطابق توصیه امام رضا علیه السلام سیاه دانه و بوییدن گل نرگس خاصیت ایمنی در برابر زکام ایجاد می کنند.

  همچنین خواص بسیاری برای ترکیب عسل و سیاهدانه ذکر شده است. در روایتی از پیامبر اسلام سوال شد از تبی که متناوب است و قابل درمان نیست. ایشان فرمود از عسل و سیاهدانه استفاده و سه قاشق مرباخوری از آن خورده شود.

  در دین یهود نیز (کتاب مقدس اشعیا) آورده شده است که از این گیاه برای درمان کبودی، تورم و مشکلات معده استفاده می شده است.


  معجون دوسین چیست؟

  معجون سیاه دانه و عسل معروف به معجون دوسین که از مخلوط یک واحد سیاه دانه نیم کوب شده و سه واحد عسل تشکیل میشود از داروهای ساده ، بسیار پرکاربرد و موثری است که از قدیم در طب سنتی محبوب بوده و برای درمان بیماری های بسیاری از آن استفاده می شده است (توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از نیم کوب شدن سیاهدانه باید آن را با عسل مخلوط نمایید).

  اصلی ترین خاصیت این معجون تقویت سیستم ایمنی بدن است. از دیگر خواص آن می توان به بهبود سرماخوردگی و تب ، بهبود مشکلات جنسی ، بهبود مشکلات گوارشی و زخم معده ، بهبود سنگ کلیه و مثانه، افزایش شیر مادران شیرده ، انرژی زایی و رفع افسردگی اشاره کرد.

  این معجون فوق العاده مقوی بوده و شش ماه ماندگاری دارد. میزان مصرف افراد بزرگسال روزانه دو تا سه قاشق مرباخوری و افراد خردسال بین نصف قاشق چایخوری تا یک قاشق مرباخوری می باشد.

  روغن سیاهدانه و معجون دوسین

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳۸ رای

  16 پاسخ

   1. دوست گرامی همانطور که همیشه گفته شده مصرف روغن های گیاهی نیاز به استفاده متوالی و اتمام دوره درمان دارد که رضایت بخشی را در پی خواهد داشت .
    امیدوارم که شما هم پس از اتمام دوره یه نتیجه مطلوب برسید.
    در صورت استفاده از روغن های قانون و نتیجه بخش نبودن میتوانید محصول را مرجوع کنید.

  1. سلام برای تکان خوردن مایع گوش روغن سیاه دانه رو روزی چند قطره باید مصرف کنم؟ توی سایت چیزی پیدا نکردم

   1. سلام آسمان عزیز
    در برخی منابع، درمان‌‌هایی برای تکان‌خوردن مایع گوش‌میانی با استفاده از روغن سیاه‌دانه توصیه شده‌است ولی به علت آن که تاکنون این موارد به اثبات نرسیده‌است از ذکر آن خودداری می‌کنیم.

  2. سلام من روغن سیاهدانه در بینیم ریختم و دچار سوزش شدید شدم آیا راهی برای خلاصی از این سوزش هست؟

   1. سلام تسنیم عزیز
    داخل هر سوراخ بینی فقط و فقط یک قطره بریزید. اندکی سوزش طبیعی است. توجه داشته باشید در صورت ریختن بیشتر از یک قطره دچار سوزش فراوان خواهید شد که پس از حدود نیم ساعت برطرف خواهد شد.

   1. سلام دوست عزیز
    خیر، بهتره از روغن خراطین یا روغن زالو یا پکیج تخصصی حجم دهنده استفاده بشه.

  3. با سلام از اینکه راهنمایی کردید که برای درمان زکام و سینوزیت در هر بینی یک قطره روغن سیاهدانه ریخته شود بطریقی که سر از تخت پایینن‌باشد یا مانند سجده قرار بگیریم در این صورت هر قطره ای ریخته شود پایین خواهد ریخت.لطفا راهنمایی فرمایید

   1. صبور عزیز
    سلام ، موقعیت سر باید به گونه ای باشد که سوراخ‌های بینی در حالت عمودی قرار گیرد. در این حالت روغن از سوراخ‌های بینی خارج نخواهد شد. بیست دقیقه در این حالت بمانید.

   1. دلارام عزیز
    هرگونه استفاده از روغن سیاه‌دانه به غیر از استفاده موضعی نیاز به تجویز پزشک دارد.

  4. سلام وقت بخیر. من داخل یه سوراخ بینی خیلی بیشتر از یک قطره روغن سیاه‌دانه چکیدم. سینوس‌هام عفونت داشته و گلوم التهاب داشته، الان خیلی سوزش شدید گلو و گوش و بینی رو دارم. حتی چشم همین سمت هم احساس سنگینی میکنه. راهکاری دارید؟

   1. هلن عزیز
    سلام . بعد از یکی دو ساعت سوزش برطرف میشه. تاکید میشه که فقط و فقط یک قطره داخل هر سوراخ بینی ریخته شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نوشته های مرتبط