قانون | فروشگاه روغن های زیبایی ارگانیک

ورود / ثبت نام
ورود
ثبت نام

بخش ناحیه کاربری

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0
ورود / ثبت نام
ورود
ثبت نام
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0

همه چیز در مورد روغن کندش !

همه چیز در مورد روغن کندش !

محتوای جدول

گیاه سمی کندش ؛ با طبع گرم و خشک!

گیاه کندش در مناطق مختلفی از جهان (از جمله هندوستان، پاکستان، سوریه ترکیه و…) می روید، اگرچه شکل ظاهری و خواص این گیاه در هرکدام از این مناطق اندکی با یکدیگر متفاوت است.
ساقه این گیاه کوتاه اما در عوض ریشه ای محکم و قوی دارد. بر روی شاخه های این گیاه گلهای ریزی به رنگ زرد متمایل به سبز (که سمی و کشنده است) به صورت خوشه ای می روید. این گل در برخورد با پوست دست باعث بی حسی موضعی می شود.
روغن کندش از قسمت ریشه ی گیاه کندش استخراج می شود.ریشه این گیاه به رنگ های قهوه ای، خردلی و سیاه رنگ می باشد.

روغن کندش صحیح است یا کندوش ؟!

تلفظ صحیح این گیاه ” کُندُش ” است؛ اگرچه در برخی منابع کندوش نیز نوشته می شود.

 

 

خواص روغن کندش

روغن کندش سه خاصیت اصلی دارد:

 • قطع ریزش مو
 • رویش مجدد مو
 • تقویت مو

منظور از مو در موارد بالا ، انواع مو از جمله موی سر، ابرو، ریش و سبیل و… می باشد.

در واقع این روغن با تحریک پیاز مو، ابتدا موجب قطع ریزش مو شده و به تدریج و با کامل کردن دوره ی مصرف، موجب رشد موهای نازک و کرک مانند روی سر می شود. همچنین با تقویت افزایش رشد موهای قبلی موجب پرپشت و خوش حالت شدن موها می شود.
استفاده از روغن کندش جهت جلوگیری و بهبود موخوره و مشکلات پوست سر نیز می تواند مفید باشد.

 

روغن کندش چگونه تهیه می شود؟

در مطلب مربوط به روغن خراطین توضیح داده شد که روغن گیری از گیاهان دارویی به چهار روش عمده تقسیم شده که شامل روغنگیری از دانه های روغنی، روغنگیری از برگ های دارویی، روغنگیری از گل های دارویی و روغنگیری از ریشه ها و کِرم ها می باشد.
در نوع اول (روغنگیری از دانه ها) عموما دانه های روغنی (کنجد، سیاهدانه و…) که خود دارای روغن قابل توجهی می باشند، به وسیله دستگاه مخصوصی ( کُلد پرس ) فشرده شده و روغنگیری می شوند؛ روغن به دست آمده پس از گذر از مرحله میکروفیلتر (لِرد گیری) آماده بسته بندی و ارائه می باشد.
در سه روش روغنگیری بعدی غالبا ماده انتخاب شده روغن قابل توجهی نداشته و لازم است جهت استخراج ماده موثره در یک روغن پایه (معمولا کنجد، زیتون ، بادام شیرین و…) فرآوری شود.
در روغنگیری از روغن کندش ، حتی مقادیر زیادی از خودِ گیاه روغن قابل توجهی ندارد. به همین دلیل این گیاه را در روغنی مانند روغن کنجد یا زیتون در دمایی مشخص و با فرمولاسیون دقیق فرآوری می کنند تا مواد موثره خود را به این روغن ها پس بدهد. به این روش، روش روغنگیری پایه گفته می شود.

این گیاه چه خواصی دارد؟

علاوه بر خواص روغن کندش که ذکر شد ، خودِ ریشه گیاه کندش نیز استفاده های فراوانی دارد. این گیاه در بازکردن گرفتگی های بینی و خارج کردن اخلاط، بهبود عوارض ناشی از صرع و غیره کاربرد دارد.

همچنین از ریشه ی گیاه کندش دارویی پرمصرف به نام انفیه نیز ساخته می شود. انفیه دارویی استنشاقی است که با عطسه آوری باعث پاکسازی سینوس ها شده و بیماری هایی مانند سینوزیت های مزمن را بهبود می بخشد.

گیاه کندش

ترکیبات انفیه چیست؟

ترکیب داروی عطسه آور انفیه شامل مقدار مساوی از کندش، تخم گشنیز و گل بنفشه است که بصورت پودر در آمده؛ این دارو از راه بینی استنشاق شده و بهتر است بعد از ایجاد عطسه، در هر سوراخ بینی یک قطره روغن بنفشه بچکانید.

اسپری انفیه و روغن کندش

تفاوت کندش سوریه و کندش هندی در چیست؟

کندش هایی که در مناطق مرزی ترکیه و سوریه می روید نسبت کندش های هند و پاکستان، ریشه ای سیاه تر و محکم تر دارد و طبع آن گرم و خشک تر است. این کندش ها در هنگام فرآوری رنگ کمتری از خود به جا می گذارند و به علت خواص دارویی بیشتر، در تولید انفیه و سایر فرآورده های گیاهان دارویی به کار می روند. قیمت کندش های سوری نسبت به کندش های هندی و پاکستانی بسیار بیشتر است.

 

 

نحوه ی استفاده از روغن کندش برای موی سر

برای تقویت و پیشگیری از ریزش مو ، چند قطره از روغن را به مدت پنج تا ده دقیقه روی سر به آرامی ماساژ دهید تا به خوبی جذب شود.
بهتر است که هفته‌ای دو بار، پیش از حمام، کف سر را با این روغن ماساژ دهید و سپس در حمام پوست سر را کاملاً بشویید. دوره مصرف این روغن چهل تا شصت روز می باشد.
توجه داشته باشید آغشته کردن ساقه مو تاثیر چندانی در درمان ندارد و ریشه مو و پوست محل رویش باید با این روغن آغشته شود.

باید توجه داشت که روغن درمانی از روش هایی محسوب می شود که دوره مصرفی نسبتا طولانی دارد .از این رو مشاهده نتایج به تدریج صورت می گیرد و یکباره و محسوس اتفاق نمی افتد .

 

نحوه ی استفاده برای موخوره

اولین قدم در درمان موخوره، درمان یبوست و کم خونی (در صورت وجود) است. نکته مهم دیگر کوتاه کردن موهای آسیب دیده برای جلوگیری از رشد موخوره است.
در درمان موخوره، هفته ای دو الی سه مرتبه ساقه و ریشه مو را به خوبی با چند قطره از روغن ماساژ داده و یک ساعت پس از آن شستشو دهید. طول دوره مصرف چهل تا شصت روز می باشد.

نحوه ی استفاده برای ابرو

برای تقویت و پیشگیری از ریزش ابرو یک تا سه قطره از روغن را بدون نیاز به ماساژ روی ابرو مالیده شود و حتی المقدور تا یک ساعت پس از ماساژ شسته نشود. بهتر است این عمل هفته ای دوبار به مدت چهل تا شصت روز تکرار شود.

تقویت ابرو و روغن کندش

آیا برای انواع ریزش مو مفید است؟

پاسخ این سوال منفی است. این روغن برای ریزش موهای ناشی از کمخونی یا مشکلات هورمونی تاثیر چندانی ندارد. برای برطرف کردن این ریزش موها ابتدا باید علت آن یعنی کمخونی یا مشکلات هورمونی و غیره برطرف شده و سپس با استفاده از روغن ریشه و پیاز مو را تقویت کرد.

 

 

نحوه تشخیص روغن کندش اصل و تقلبی

همین اول مطلب خیالتان را راحت کنم که به جز آنالیز آزمایشگاهی که روشی پر هزینه است، روش مطمئنی برای تشخیص روغن کندش (و سایر روغن های پایه) وجود ندارد!
سایت های اینترنتی مربوط به فروش روغن کندش را که زیر و رو کنیم ، هر کدام یک یا چند ویژگی برای تشخیص روغن کندش اصل معرفی می کنند که اکثرا به جای ذکر ویژگی های روغن کندش اصل به ذکر ویژگی روغن هایی که خود عرضه می کنند به عنوان روغن کندش اصل می پردازند! به طوری که ممکن است بعضی از ویژگی هایی که در یک سایت میخوانیم با مطالب سایت های دیگر در تناقض باشد!
مثلا در یک سایت اینطور ذکر شده باشد که روغن کندش اصل باید قهوه ای رنگ باشد و در سایتی دیگر بر زرد بودن رنگ روغن تاکید شده باشد!
در ادامه با کنار گذاشتن روش های غیر مطمئن مانند بررسی ویژگی های فیزیکی (رنگ ، بو و غلظت و…) که در سایر مطالب علت غیر قابل اطمینان بودن آن را ذکر کرده ایم ، چند روش رایج تشخیص کیفیت روغن کندش را بررسی می کنیم:

 

روغن کندش اصل چه رنگی است؟

یکی از روش های تشخیص اصالت روغن کندش که در اکثر سایت های فروش روغن بیش از حد بر آن تاکید می شود، قضاوت بر اساس رنگ روغن می باشد ؛ به احتمال زیاد در این روش به شما گفته میشود که این روغن برای اصالت و خلوص باید قهوه ای ، زرد کهربایی یا حتی سیاه رنگ باشد!
جالب اینجاست که این روش بین تمامی روش های تشخیص روغن کندش اصل از غیر اصل از دقت بسیار پایینی برخوردار است، چرا؟!
زیرا رنگ روغن کندش بسته به مواد اولیه مصرفی ، روغن پایه ، روش فرآوری و حتی درجه حرارتی که در طی فرآوری می بیند از زرد روشن تا قهوه ای سوخته متغیر است؛ حتی ممکن است در بعضی مواقع رنگ مصنوعی به روغن اضافه کرده باشند.
بنابراین اگر روغن کندشی که خریدید روشن یا تیره رنگ است دلیلی بر اصل یا تقلبی بودن محصول نیست.
زرد بودن بیش از اندازه روغن می تواند به دلیل استفاده از کندش هندی و روشن بودن رنگ روغن می تواند به دلیل استفاده از کندش سوری باشد.

روغن کندش چه عوارضی دارد؟

به علت طبع گرم و خشک کندش ، این روغن می تواند موجب خشکی و خارش مو در افراد با طبع گرم شود.
برای جلوگیری از این مشکل ، این روغن را با روغن های با طبع سرد یا معتدل مانند روغن بنفشه ترکیب کرده و زمان باقی ماندن روغن روی پوست را به حداکثر یک ساعت کاهش دهید.


طب سنتی در مورد روغن کندش چه می گوید؟

حکیم محمد مومن حسینی از اطبا دوره شاه طهماسب صفوی در کتاب خود به نام تحفه حکیم مومن می گوید قدرت گیاه کندش در رویش مجدد مو به قدری است که اگر در کف دست بریزد از آن مو خواهد روئید! البته و صد البته این فقط مبالغه ای برای نشان دادن قدرت گیاه کندش جهت رویش مجدد مو می باشد.

26 پاسخ

 1. آیا از این روغن برای چرب کردن سر نوزاد ۵ ماهه که کم موست می‌توان استفاده کرد. طبع نوزاد با توجه به سردی و رطوبت دست و پاها به نظر سرد و تر است.

  1. عاطفه عزیز
   موردی نداره ولی برای مورد مطرح شده بهتره از روغن سیاه‌دانه استفاده کنید.

  1. محمدرضا عزیز
   سلام در افراد مختلف متفاوته؛ در برخی افراد با چرب ماندن مو، ریزش مو تشدید میشه و برای بقیه افراد تفاوتی نداره.

 2. سلام وقت بخیر،اگه بعد استفاده از روغن کندش مو را باشامپوهای معمولی بشوریم اشکالی داره؟یاحتماباید شامپو گیاهی باشه؟

  1. نسرین عزیز
   سلام ، با شامپو ملایم (چه گیاهی و چه شیمیایی) شستشو بدید. تاثیر شامپوهای گیاهی معتبر بهتره.

 3. با سلام و وقت بخیر.من طبع سرم گرمه و برای ریزش مو روغن های کندش و سیاه دانه دارم که باید مخلوط استفاده کنم ولی هردو طبعی گرم دارند چه روغنی با طبع سرد با اینا مخلوط کنم بهتره تا بتونم نتیجه ی مطلوب رو بگیرم بدون عوارض؟

  1. عزیز گرامی
   سلام
   دو ماه؛ اگر ریزش مو از جلوی سر و شقیقه ها است همراه با روغن بنفشه استفاده کنید. قبل از مصرف از عدم ابتلا به کم خونی و مشکلات هورمونی اطمینان حاصل کنید.

    1. سبحان عزیز
     سلام ، کمخونی از عوامل اصلی تشدید کننده ریزش مو هست؛ با اینحال باید وجود عوامل دیگه مثل مشکلات تیرویید، کمبود ریز مغذی ها و غیره نیز بررسی بشه.

  1. مهشاد عزیز
   سلام
   مقدار روغن استفاده شده باید به اندازه ای باشه که پوست محل رویش مو رو به خوبی چرب کنه

 4. لطف نموده نام روغن کندش را به زبان ترکی بگوید، چون در چندین جای ترکیه پرسان کردم اصلا نمی‌شناسد کندش را چون همه جا نام ترکی اش را پرسان میکند که بنام چیست؟؟؟

  1. جان عزیز
   متاسفانه اطلاعی ندارم.
   پیام شما رو تایید میکنم تا دوستانی که مطلع هستند پاسخ بدهند.

 5. باسلام ، قسمتهایی از صورتم رویش ریش کامل نشده ، روغن کندش کمکی میکنه برای رویش ریش ، چند نوع روغن رو تاحالا امتحان کردم تاثیری نداشته .لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر.درضمن اگر امکانش هست طریقه مصرفش برای من رو هم بفرمایید ممنون.

  1. علی عزیز
   سلام، اگه کم خونی یا مشکلات هورمونی مثل کمبود تستوسترون ندارید و فولیکول‌های مو حتی به صورت ضعیف وجود داشته باشه موثر هست. برای این مورد بهتره از روغن تخصصی ریش و سبیل قانون استفاده کنید.

 6. سلام با در نظر گرفتن خاصیت روغن کندش که تحریک مو می باشد آیا استفاده از روغن کنش برای ناحیه پیشانی و سایر نقاط صورت باعث رشد مجدد و ضخیم شدن موهای صورت نمیشود؟ من استفاده میکنم به نظرم موهای پیشانی من داره رشد میکنه .

  1. بیژن عزیز
   سلام . بله؛ فقط در نقطه‌ای که نیاز به تحریک فولیکول‌های مو هست استفاده کنید.

  1. مهدی عزیز
   سلام . بله، اگرچه بهتره برای این مورد از روغن تخصصی ضد ریزش سکه‌ای مو قانون استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط